Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Destabilizacja w ukraińskim wydaniu               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  Co dalej, Ukraino?
Andrzej Zabielski [ 05-05-2004 ]

Obserwując ostatnie wydarzenia polityczne na Ukrainie, można dojść do wniosku, że prezydentowi Kuczmie sypie się grunt pod nogami, a on, polityk przyzwyczajony do tej pory do twardego stąpania po twardej nawierzchni, nie bardzo wie, jak się w tej sytuacji zachować.

czytaj więcej »
  Rok Polski na Ukrainie
[ 10-02-2004 ]

Rok 2004 jest szczególnym okresem w stosunkach ukraińsko-polskich. Aby jeszcze bardziej zbliżyć społeczeństwa i zacieśnić współpracę na wszystkich możliwych płaszczyznach ogłoszono obecny rok Rokiem Polski na Ukrainie. Jednostką bezpośrednio odpowiadającą za organizację i realizacje przedsięwzięcia jest Instytut Adama Mickiewicz w Kijowie, zaś ze strony ukraińskiej – Kancelaria Prezydenta.

czytaj więcej »
  I po demokracji?
Andrzej Kaniewski [ 02-02-2004 ]

Tuż obok nas, na Ukrainie wywalczona demokracja zaczyna być zabierana narodowi. Białorusini już przegrali. Czy Ukraińcom uda się zachować demokracje? Czy po Białorusi,Kazachstanie, Azerbejdżanie i,oby nie, Ukrainie przyjdzie czas na Litwę, Łotwę, Polskę??.

czytaj więcej »
  
[ 21-11-2003 ]

Agencja Interfaks-Ukrajina podała 17 listopada niezmiernie interesującą informację, którą niestety polskie media skrupulatnie zdewaluowały. A szkoda… Wołodymyr Łytwyn, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej stwierdził mianowicie, iż Marek Borowski, jego polski odpowiednik, podczas poniedziałkowej rozmowy wyraził swoje gorące poparcie dla stanowiska strony ukraińskiej w sprawie sporu z Rosją o budowę grobli w pobliżu wyspy Tuzła.

czytaj więcej »
  Reforma podatkowa na Ukrainie
[ 20-11-2003 ]

Ukraiński parlament przyjął ustawę o wprowadzeniu jednolitego systemu podatkowego na Ukrainie, czyli podatku liniowego. Jest to propozycja na najniższe opodatkowanie w skali Europy, gdyż stanowi 13%. Przyjęte regulację wchodzą w życie od 1 stycznia 2004 roku.

 

czytaj więcej »
  
[ 26-10-2003 ]

Od kilku tygodniu uwaga władz jak również wszystkich mediów ukraińskich skierowana jest na zamieszanie, które powstało w związku z aktywnością strony rosyjskiej w Cieśninie Kerczeńskiej, stanowiącej korytarz wodny łączący Morze Azowskie z Morzem Czarnym. Powodem zainteresowania a zarazem niepokoju jest trwająca tam budowa kilkukilometrowej grobli, zmierzająca w kierunku Ukrainy. Według prognoz i domysłów nasyp ten ma połączyć rosyjski półwysep Tamanski z ukraińską wyspą Tuzła, znajdującą się na styku granic, na styku granic, które nie są de facto wytyczone. Jest to spuścizna po rozpadzie ZSRR, utrzymanie której leży w interesie Rosji. Moskwa nie podjęła ukraińskich propozycji co do przeprowadzenia granicy państwowej. Zarówno wcześniejsze porozumienia z 1994 jak i z 1998 roku traktują o Morzu Azowskim i Cieśninie Kerczeńskiej jako o wodach wewnętrznych Ukrainy i Rosji. Inaczej rozpatruję tę sprawę najnowszy dokument z obecnego roku. Przypomnijmy, iż na początku 2003 roku między Ukrainą i Federacją Rosyjską została podpisana międzypaństwowa umowa o granicy państwowej. Przedmiotem tego dokumentu jest lądowa część granicy ukraińsko-rosyjskiej. Chodzi tutaj o delimitację odcinka lądowego bez faktycznego wytyczenia przebiegu granicy. Nie doszło natomiast do porozumienia ani do zmiany stanowisk w kwestii delimitacji morskiej części granicy. Stanowiska obu państw zasadniczo różne. Rosja nalega, aby Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska stanowiły wody wewnętrzne obydwu państw, Ukraina natomiast od samego początku opowiada się za wyznaczeniem granicy zgodnie z normami prawa międzynarodowego. Nie jest to rękę Moskwie, gdyż wtedy większa cześć zasobnego w pokłady gazu i ropy Morza Azowskiego przypadłaby Ukrainie. Oprócz czynników ekonomicznych niewątpliwie istotne znaczenie odgrywają argumenty natury politycznej. Podczas gdy obecnie, aby przepłynąć przez Cieśninie Keczeńską wymagana jest zgodna Ukrainy i Rosji, wówczas decydentem byłaby Ukraina. Nie mówię tutaj o ewentualności przyzwolenia na udostępnienie przestrzeni wodnej wojskowym statkom NATO, bo to z kolei mogłoby być ogniskiem zapalnym konfliktu zagrażającego pokojowi i integralności państwa Ukraińskiego. 

czytaj więcej »
  
[ 13-10-2003 ]

Prezydenci Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimir Putin, Leonid Kuczma, Aleksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew w ubiegłym miesiącu (19.09) w Jałcie podpisali umowę o formowaniu Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej (WPG).

czytaj więcej »
  Problem zbozowy na Ukrainie
[ 05-08-2003 ]

Obecny sezon dojrzewania zboża dla Ukrainy wypadł nie najlepiej. Nie korzystne warunki pogodowe jak i nierozważna polityka eksportowa na przełomie ostatnich lat doprowadziły do sytuacji, w której kraj o najlepszych glebach w skali światowej jako historyczny "spichlerz Europy" zaczyna borykać się z problemem braku chleba. Na szczęście jest to problem na razie potencjalny, a nie realny. Dzięki perspektywicznemu myśleniu, które już coraz bardziej zakorzenia się w młodej ukraińskiej demokracji, władzę w Kijowe dmuchają na zimne i już zastanawiają się jak zapobiec katastrofie żywnościowej. Nie jest to czysta retoryka o przesadnym zabarwieniu, lecz prawda oparta na doświadczeniu lat dziewięćdziesiątych, kiedy chleb był na wartość złota i nie zawsze można było go kupić.

czytaj więcej »
  Polska i Ukraina. Umowa o ruchu osobowym
[ 31-07-2003 ]

W obecności premierów Polski i Ukrainy Leszka Millera i Wiktora Janukowycza dnia 30 lipca w Kijowie podpisana została umowa regulująca ruch osobowy między obu krajami.

 

czytaj więcej »
  
[ 27-05-2003 ]

W celu przeanalizowania roli i nakreślenia perspektyw “Trójkąta Weimarskiego” oraz polityki względem Ukrainy w ramach organizacyjnych Trójkąta, w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja pt: “Trójkąt Weimarski a Ukraina”. Przypomnijmy, iż Trójkąt Weimarski jest formą konsultacji polsko-francusko-niemieckich. Dotyczą one przede wszystkim aktualnej polityki międzynarodowej, polityki unijnej i tak zwanej “polityki wschodniej” obejmującej współpracę z państwami postradzieckimi. Stronę polską reprezentowała pani Danuta Hubner – minister ds. integracji europejskiej. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele dyplomatyczni Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji. Gościem specjalnym i przedstawicielem Ukrainy był Borys Tarasiuk, były szef MSZ Ukrainy, a obecnie poseł w Radzie Najwyższej, przewodniczący parlamentarnego Komitetu Integracji Europejskiej, szef Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej oraz lider partii “Narodny Ruch Ukrainy”.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 24 25 26 27 28 29 30  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl