Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / USA przeciwne rezolucji potępiającej Izrael               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  
JB [ 04-04-2006 ]

Oskarżany o machinacje finansowe Tom DeLay, były przywódca frakcji Republikanów w Izbie Reprezentantów USA, ogłosił zakończenie kariery politycznej. Najpóźniej w czerwcu zrzeknie się mandatu, nie weźmie też udziału w listopadowych wyborach.

czytaj więcej »
  
[ 30-03-2006 ]

Kilku obrońców praw człowieka zostało zatrzymanych, po tym jak oprotestowali przymusową eksmisję starszych mieszkańców Pyongtaek (północno- zachodnia część Korei Południowej) zarządzoną przez zbuntowaną policję. Mieszkańcy tej wioski dostali nakaz eksmisji, aby umożliwić działanie sąsiadującej bazie amerykańskiej Camp Humphreys.

czytaj więcej »
  
[ 29-03-2006 ]

Koniec zimnej wojny i upadek ZSRR dawał Stanom Zjednoczonym możliwości angażowania się w praktycznie dowolnej formie w dowolnym afrykańskim kraju. USA korzystały z nich jednak wciąż nie na tyle intensywnie, na ile pozwalał ich potencjał. Administracje Busha seniora i Clintona wolaya wyręczać się dawnymi metropoliami – głównie Wielką Brytanią i Francją, do których dawne kolonie ciążyły w sposób naturalny. Silniejsze więzi istniały między Stanami Zjednoczonymi, a dawnymi posiadłościami portugalskimi – Angolą i Mozambikiem –  dla których, ze względu na historię walki wyzwoleńczej, Waszyngton był znacznie atrakcyjniejszym protektorem niż Lizbona. Większe zainteresowanie w kontaktach z USA przejawiały również kraje nieobjęte podbojami kolonialnymi: Liberia i Etiopia.

czytaj więcej »
  
Karolina Szuppe [ 28-03-2006 ]

W ciągu kolejnych siedmiu lat uwidoczniły się wszystkie spięcia, nieporozumienia pomiędzy dwoma państwami. Błędy popełnione za czasów Porfiratu próbowano w szybkim tempie usunąć. Same stosunki nieformalne nie odgrywały już takiej roli w polityce Meksyku - poza tym, że wtedy właśnie wybuchły ze zdwojoną siłą - skupiono się raczej na tym jak pozbyć się tych powiązań. Nastąpił istotny wzrost znaczenia stosunków formalnych (politycznych), choć wtedy prezentowały one  postępujący regres w relacjach amerykańsko-meksykańskich. Wpływ na ten stan rzeczy miało przejęcie władzy przez konstytucjonalistów, którzy zapragnęli zrealizować ideały republiki maderowskiej oraz prezydentura Woodrowa Wilsona. Przywódca Stanów Zjednoczonych „nie miał żadnego doświadczenia w stosunkach międzynarodowych, kiedy został wybrany. Ale dostając jedyną w swoim rodzaju szansę, zapragnął ją wykorzystać do przeforsowania uniwersalnych standardów (dotyczących demokracji)”.

czytaj więcej »
  
[ 27-03-2006 ]

Tysiące lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych w Stanach Zjednoczonych pada ofiarą systemu napędzającego dyskryminację i ułatwiającego tortury, złe traktowanie i bezkarność, stwierdziła Amnesty International prezentując raport dotyczący nadużyć policji związanych z orientacją seksualną czy tożsamością płciową.

czytaj więcej »
  
Karolina Szuppe [ 26-03-2006 ]

Kluczem do zrozumienia historii Meksyku jest rewolucja, która swój początek bierze w roku 1910. Rewolucja, która „przeorała” strukturę społeczną wychodząc poza ramy zwykłego politycznego zrywu. Rewolucja, która swoimi skutkami sięga do czasów nam współczesnych. Co więc jest kluczem do zrozumienia stosunków amerykańsko-meksykańskich? Biorąc za ramy czasowe okres Porfiratu i rewolucji do 1920 roku można by zapytać - czy można mówić o regresie w owych relacjach? Czy wręcz przeciwnie – nastąpił progres, postęp, ogólna zmiana na lepsze? Można by jeszcze dodać pytanie pomocnicze, co rozumiemy pod pojęciem „stosunki amerykańsko - meksykańskie”?

czytaj więcej »
  
[ 25-03-2006 ]

Choć Stany Zjednoczone Ameryki są globalnym mocarstwem, mającym swoje interesy i mogącym interweniować w każdym miejscu świata, nie wszystkie jego obszary spotykają się z ich jednakowym zainteresowaniem. Oprócz rejonów żywotnych dla amerykańskich interesów, jak obfity w ropę Bliski Wschód, czy opleciona siecią gospodarczych powiązań Ameryka Łacińska, są też takie, w stosunku do których polityka zagraniczna USA nie jest tak widoczna ani spektakularna. Należy do nich Afryka, która, choć rozległa i bogata w surowce, nigdy nie stanowiła pierwszoplanowego pola zainteresowań USA.

czytaj więcej »
  
[ 21-03-2006 ]
Amerykańskie władzy nie uznały wyniku wyborów prezydenckich na Białorusi i ostrzegły tamtejsze władze przed stosowaniem przemocy wobec opozycji i demonstrantom w Mińsku. Amerykanie poparli również postulat przeprowadzenia ponownych wyborów.
czytaj więcej »
  Nagrody im. Ireny Sendlerowej
JB [ 21-03-2006 ]

W piątek odbędzie się uroczystość wręczenia nauczycielom z Polski i USA Nagrody “Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej, bohaterskiej działaczki podziemnej organizacji “Żegota”, która podczas II wojny światowej uratowała 2,5 tysiąca dzieci żydowskich.

czytaj więcej »
  
[ 21-03-2006 ]

Tysiące wieźniów przetrzymywanych w Iraku przez dowodzone przez Stany Zjednoczone Siły Międzynarodowe znajdują się w aresztach, gdzie odmawia się im podstawowych praw - donosi Amnesty International w swoim raporcie. Jednocześnie jest coraz więcej dowodów na istnienie tortur, jakim poddawani są ci, którzy zostali zatrzymani przez irackie siły bezpieczeństwa podporządkowane Siłom Wielonarodowym.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl