Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Wywiady / Kontrowersje w związku z \'wyrokiem w sprawie Srebrenicy\' nie ustają               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

 



 
  
[ 12-03-2006 ]

Tydzień temu pisałem w tym miejscu o swojej wierze, iż pomimo przeciągającego się w nieskończoność procesu, trybunał w Hadze zdoła w końcu wymierzyć sprawiedliwość byłemu prezydentowi Jugosławii, Slobodanowi Miloszewiciowi. Moja teza została zweryfikowana negatywnie i to znacznie szybciej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać - były dyktator zmarł wczoraj w areszcie. Mimo to sądzę, iż te blisko cztery lata procesu nie poszły na marne.

czytaj więcej »
  
AZ [ 11-03-2006 ]
Były dyktator Jugosławii Slobodan Miloszevic zmarł w swojej celi specjalnego Trybunału Karnego ds. byłej Jugosławii. Poinformowało o tym belgradzkie radio, zaś informację oficjalnie potwierdził Trybunał.
czytaj więcej »
  
[ 05-03-2006 ]

Slobodan Miloszević i Saddam Husajn. Obaj przez długie lata dzierżyli dyktatorską władzę. Pod ich rządami i za ich wiedzą zabito setki, jeśli nie tysiące, niewinnych ludzi. Obaj byli zapewne przekonani o swojej bezkarności, ale zawiedli się. Na tym jednak koniec podobieństw. Dziś były prezydent Jugosławii odpowiada przed międzynarodowym trybunałem z siedzibą w Hadze. Saddam jest sądzony w Bagdadzie przez sąd, przynajmniej w założeniu, iracki. Która metoda jest lepsza?

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 3/2005 (13)
[ 28-02-2005 ]

Najwyraźniej świat uczy się na błędach. Niespełna miesiąc po tragicznym w skutkach tsunami w Azji, ONZ ogłosiło decyzję o budowie międzynarodowego systemu wczesnego ostrzegania o klęskach żywiołowych. Może dzięki temu uda się zapobiec kolejnym dramatom ludzi i całych państw. Poza tym w świecie NZ, kolejni dwaj Serbowie zostali skazani przez trybunał w Hadze za udział w masakrze w Srebrenicy. Maltańczykom zaś przyszło się wstydzić za brutalne traktowanie azylantów.

czytaj więcej »
  Nie wymazujcie nas z mapy Kosowa...
[ 30-01-2005 ]

Mówi się, że nie potrzeba wiele, aby uczynić biednych ludzi szczęśliwymi. Niewielu zdaje sobie sprawę, że wystarczy nawet mniej, aby uczynić ich cierpienia jeszcze większymi! Wyobraźmy sobie, że żyjemy gdzieś w Europie i że nie mamy ani prądu, ani wody przez ponad miesiąc. Wyobraźmy sobie, że nie możemy wyjść na zewnątrz, aby kupić latarkę albo nawet wodę w miejscowym sklepie, ponieważ obawiamy się, że ktoś może nas z ukrycia zastrzelić. Wyobraźmy sobie, że świętujemy Nowy Rok lub Boże Narodzenie (tak katolickie, jak i prawosławne) w ciemności… bez wody… Dość przykry sposób rozpoczęcia nowego roku, nieprawdaż? Taka sytuacja sprawia, że nie chcemy myśleć, jak to wszystko się skończy, o ile w ogóle dożyjemy do końca… Nie, to nie jest zapowiedź kinowego thrillera. To tylko migawka z codziennego życia Serbów w Kosowie.

czytaj więcej »
  
Magda Babul z Kosowa [ 23-01-2005 ]

Rzeczywistość Kosowa jest trudna, przytłaczająca, niepojmowalna. Jest to jeden z miliona powodów, dla których o tym miejscu nie należy pisać w sposób jednostronny, używając tonu nacechowanego emocjonalnie czy stylistyki jedynie słusznej prawdy i świętego oburzenia. Stąd moja niezgoda na charakter wypowiedzi Miljana Radunovicia: (link).

 

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 8/2004
[ 23-12-2004 ]

Najważniejszym w świecie NZ wydarzeniem minionego tygodnia było oddalenie przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości pozwów Serbii i Czarnogóry przeciw 10 państwom NATO, które bombardowały w 1999 terytorium ówczesnej Jugosławii. Trybunał, mimo pięcioletniego rozpatrywania sprawy, nie odniósł się jednak do kwestii merytorycznych sporu, a swoją decyzję umotywował wyłącznie względami formalnymi. 

czytaj więcej »
  Kronika ONZ 2/2004
[ 07-11-2004 ]

W tym tygodniu najwięcej pracy organom ONZ przysporzyły dwa kraje afrykańskie. W Sudanie zarówno rząd, jak i rebelianci, tracą kontrolę nad własnymi wojskami, co tylko pogłębia panujący tam chaos. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej siły rządowe pogwałciły w czwartek obowiązujące od półtora roku zawieszenie broni, a następnie zaatakowały francuskie siły pokojowe. Sytuacja w tym kraju wygląda z dnia na dzień groźniej - coraz bardziej realne staje się wznowienie wojny domowej. Chyba że swoje zapowiedzi spełni Francja i siłą zaprowadzi tam na jakiś czas porządek.

czytaj więcej »
  Afera czy mistyfikacja?
Katarzyna Dobrowolska z Wenecji [ 08-09-2003 ]

Pokój w Dayton. Po pięciu latach rozlewu krwi na Bałkanach, Stany Zjednoczone i Unia Europejska chcą wspomóc proces pokojowy między Serbami i Chorwatami. Zostają wówczas zniesione sankcje i embargo, zachęca się zachodnie przedsiębiorstwa do inwestowania w byłej Jugosławii W roku 1997 włoska spółka telefoniczna Telecom Italia kupuje, za sumę 878 mld lirów, 29% podobnej spółki serbskiej.

czytaj więcej »
 pierwsza poprzednia 2 3 4 5 6 7   

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl