Aby zapisać się na listę naszego newslettera, prosimy podać swój adres email:

 

Wyszukiwarka e-Polityki :

 

Strona Główna  |  Praca  |  Reklama  |  Kontakt

 

   e-Polityka.pl / Podobne artykuły / Artykuły - Świat / Europa Zachodnia / Kwestia Iraku w brytyjskich wyborach               

dodaj do ulubionych | ustaw jako startową |  zarejestruj się  

  ..:: Polityka

  ..:: Inne

  ..:: Sonda

Czy jesteś zadowolony z rządów PO-PSL?


Tak

Średnio

Nie


  + wyniki

 

P - A - R - T - N - E - R - Z - Y

  
  Wielka Brytania wobec refendum we Francji
[ 04-06-2005 ]

Wielka Brytania od dłuższego czasu uważana była za „pewniaka” jeśli chodzi o kwestię odrzucenia traktatu konstytucyjnego UE w referendum ogólnokrajowym. Jak więc prasa brytyjska zareagowała na wyniki referendum we Francji? Oto krótki przegląd prasy brytyjskiej z 31.05.2005

czytaj więcej »
  Batalia o szkockie regimenty
[ 16-12-2004 ]

Szkoccy tradycjonaliści walczą o prawo do historii. Ich działania wspierają sir Sean Connery oraz emerytowany  generał Lord Guthrie. Celem jest zachowanie regimentów Black Watch w dotychczasowym kształcie. 21 lipca Geoff Hoon, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, ogłosił, że "Black Watch"- istniejące od prawie 300 lat szkockie regimenty, zostanę poddane "cięciom" i przekształcone w nową jednostkę, "super- regiment"- Royal Regiment of Scotland. Cała sprawa być może nie byłaby aż tak nagłośniona, gdyby nie niefortunne wysłanie jednostki, jako uzupełnienia dla amerykańskich marines...

czytaj więcej »
  Fajfoklok
[ 30-11-2004 ]

To, co przychodzi nam do głowy myśląc współcześnie o Brytyjczykach, to rodzina królewska, jazda prawą stroną drogi czy stereotypowe picie herbaty. W sferze politycznej także cechuje ich indywidualizm, Wielka Brytania nie ma bowiem zasadniczego aktu prawnego, jakim jest konstytucja, a prawo jest oparte na precedensach. Ta tradycja sądownicza wywodzi się już z czasów anglosaskich. Wiele z elementów życia codziennego w Wielkiej Brytanii ma historyczny rodowód, właściwy jedynie temu krajowi jak np.: jednostki miar (mile,cale...) Podobnie jest ze sferą polityki, gdzie funkcjonują inne tradycje niż w Europie kontynentalnej: wspomniany brak spisanej konstytucji, Izba Lordów historycznie związana z arystokracją czy tzw. gabinet cieni - formowany przez opozycję konkurencyjny rząd.

czytaj więcej »
  
Andrzej Zabielski [ 13-06-2004 ]

W czwartek 10 czerwca, równolegle z brytyjskimi wyborami do Parlamentu Europejskiego odbyły się w Anglii i Szkocji wybory lokalne. Wyników tych pierwszych jeszcze nie znamy, znany są natomiast wyborów lokalnych. Kolosalną porażkę odniosła w nich Partia Pracy Tony'ego Blaira zdobywając 26% procent głosów i ustępując nie tylko Partii Konserwatywnej Johna Howarda, ale również liberalnym demokratom. Ugrupowania te zdobyły odpowiednio 38 i 30% głosów. Labourzyści utracili przeszło 460 mandatów tracąc kontrolę nad takimi ośrodkami jak Leeds i Newcastle, gdzie rządzili nieprzerwanie od trzydziestu lat.

czytaj więcej »
  Federacyjna Brytania?
[ 11-04-2004 ]

W każdej dziedzinie wiedzy istnieją potoczne twierdzenia, przez laików uznawane za prawdziwe, ale dla fachowców będące oczywistą bzdurą. W politologii jedną z takich prawd była tradycyjnie teza o federacyjności Wielkiej Brytanii, która w rzeczywistości jest  państwem unitarnym. Tak przynajmniej było do tej pory. Jednak za rządów Tony'ego Blaira Zjednoczone Królestwo weszło na drogę ustrojowych przemian, które mogą się skończyć właśnie przekształceniem państwa w federację.

czytaj więcej »
  Ulster bez pokoju
Krzysztof Garczewski [ 23-03-2003 ]

Ulster to autonomiczna część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jednego z najzamożniejszych i najbardziej demokratycznych państw Europy.Sześć małych hrabstw, o łącznej powierzchni przeciętnego polskiego województwa (14 121 km2), zamieszkuje około 1,7 mln ludności chrześcijańskiej. A jednak coś tu nie gra. W tak stabilnym (jakby się na pierwszy rzut oka wydawało) kraju, od ponad 30 lat trwają nieustanne walki na tle religijnym. Co gorsza, na razie końca kryzysu nie widać...

czytaj więcej »
  
[ 08-01-2011 ]
  Duchowny szyicki Muktada as-Sadr na spotkaniu ze swoimi zwolennikami w Nadżafie w Iraku nawoływał do stawiania oporu przeciwko wszystkim okupantom, ale bez użycia siły.
czytaj więcej »
  
[ 30-10-2010 ]
Zginęło 30 osób, a 68 zostało rannych. Do zamachu doszło wczoraj wieczorem w Iraku w mieście Balad Ruz.
czytaj więcej »
  
Katarzyna Staudt [ 28-08-2010 ]
Iracki premier Nuri al-Maliki zarządził najwyższy alarm na wypadek zagrożenia atakami terrorystycznymi . A to wszystko na trzy dni przed końcem amerykańskiej misji w Iraku. W stanie najwyższej gotowości postawiona została policja i wojsko, a do ludności zaapelowano o czujność i ostrożność.
czytaj więcej »
  Kolejny zamach w Iraku
Katarzyna Staudt [ 22-05-2010 ]
Jak poinformowała iracka policja, co najmniej 23 osoby zginęły, a 53 zostały ranne, gdy na targowisku w mieście Chalis, na północ od Bagdadu, wybuchł samochód–pułapka.
czytaj więcej »
1 2 3 4 5 6  następna      ostatnia 

Copyright by (C) 2007 by e-Polityka.pl - Biznes - Firma - Polityka. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Kontakt  |  Reklama  |  Mapa Serwisu  |  Polityka Prywatności  |  O nas


e-Polityka.pl